Optimism (OP)-banner-imageKoin İncelemeleri

Optimism (OP)

Projenin Adı: Optimism

Projenin Belirteci: OP

Projenin İnternet Sitesi: https://www.optimism.io/

Projenin Twitter Adresi: https://twitter.com/optimismPBC

Projenin İzahname Adresi: https://community.optimism.io/docs/how-optimism-works/


A. Optimism (OP) Nedir?

Optimism, Ethereum ana ağı için oluşturulmuş bir Layer-2 (2. Katman) ölçeklendirme çözümüdür. Ethereum blokzincirindeki işlem ücretleri ve işlem sürelerini azaltmaya yardımcı olmaktadır.


B. Optimism (OP) Neler Sunmaktadır?

Optimism, işlem ücretlerini azaltmak, işlemleri daha hızlı gerçekleştirmek ve bu imkanları sağlarken Ethereum orijinal zincirinin güvenliğinden yararlanmak amacıyla oluşturulmuştur. Daha sorunsuz bir kullanıcı deneyimi sağlamak için Ethereum üzerinde oluşturulmuş Layer-2 ölçeklendirme çözümü olan Optimism, bir Optimistic Roll-up projesidir. Optimism, Fraud Proof (Dolandırıcılık İspatı) mekanizmasını kullanmaktadır. Fraud Proof, sistem güvenliğini korumak amacıyla çalışan bir doğrulama yöntemidir. Bu doğrulama yönteminin nasıl çalıştığına baktığımızda; Optimistic Roll-up’larda kullanılan bu yöntemde gerçekleşen işlemler ‘öncellikle’ doğru olarak kabul edilir ve doğru olmadıklarına dair itiraz yapılmadıysa direkt olarak Ethereum blokzincirine gönderilir.

Optimism kullanıcılarına önemli özellikler sunmaktadır:

  • İşlem Deneyimi: Optimisim, işlem ücretleri şu anda Ethereum'daki işlem ücretlerine kıyasla 90 kat azaltabilmektedir.

  • Ölçeklenebilirlik: OVM sayesinde, Ethereum üzerindeki DApp'ler yalnızca birkaç değişiklikle Optimism'e geçirilebilmektedir.

  • Güvenlik: 2. Katman, 1. Katman Ethereum'un katı güvenlik düzeyini korumaktadır.


C. Optimism (OP) Teknolojisi

Optimism, Optimistic Roll-up teknolojisini kullanmaktadır. Optimistic Roll-up, yüzlerce işlemi bir yığın haline getirerek blokzincirlerin yükünü hafifleten ölçeklendirme çözümleridir. Bu yöntem sayesinde, blokzincirlerde yaşanan yoğunluk sonucu artan işlem süreleri ve bedelleri düşürmek amaçlanmaktadır. Optimism, kullanıcıları için düşük işlem ücretleri ve hızlı işlem süreleri sunarken, Ethereum blokzinicirinin güvenliğini kullanmaktadır. 2. Katmanda gerçekleşen işlemler bir yığın halinde toplanarak, işlenmek için Ethereum ana ağına gönderilmekte ve blokzincire işlenmektedir.

Kullanıcılar açısından Optimism’i kullanmak, Ethereum ana ağını kullanmaktan çok farklı bir deneyim değildir. Öyle ki, Optimism adresleri 0x ile başlayan Ethereum ana ağ adresleriyle ve Optimism'in blokzinciri gezgini, Ethereum ana ağının blokzinciri gezgini Etherscan ile aynıdır. Optimism, Ethereum Sanal Makinesi (EVM)’e benzer bir teknoloji olan Optimistic Sanal Makinesi (OVM)’ni kullanmaktadır.

Optimistic Virtual Machine (OVM)

Ethereum ile uyumlu, projelerin L1 Ethereum'da olduğu gibi çalışmasını sağlayan sanal bir makine olan OVM, geliştiricilerin akıllı sözleşmelerini yalnızca birkaç satır kodla bu çözüm üzerinde çalıştırmalarına olanak tanıyan ortamdır. Sonuç olarak OVM, aynı anda çok sayıda akıllı sözleşmenin işlenmesine yardımcı olan çok daha iyi ölçeklenebilirliğe sahip bir sanal makine olarak çalışmaktadır.


D. Optimism (OP) Ekip ve Şirket

Optimism, Optimism ekosistemini büyütmeye adanmış kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Optimism Foundation tarafından yönetilmektedir. Ethereum'a benzer şekilde Optimism; kar odaklı olmayan, tamamen merkeziyetsiz ve halka açık olan bir proje olmayı hedeflemektedir.


E. Optimism (OP) Dijital Varlık Ekonomisi

Optimism ekosisteminin yerel tokeni OP’dur. Belirli bir maksimum arza sahip olmayan Op, 4.294.967.296 adet OP olacak şekilde toplam arza sahiptir. 19 Eylül 2022 itibarıyla, dolaşımda 234.748.364,00 adet OP bulunmaktadır.


F. Optimism (OP) Değerlendirmesi

Mükemmel blokzincir’e ulaşmak her blokzincirin nihai hedefidir. Bu amaçla, Ethereum ana ağı yıllar içerisinde birçok güncelleme geçirmiştir. Ölçeklendirme ise mükemmel blokzincir koşulları arasında yer almaktadır ve günümüz teknolojisi ile ancak 2. Katman çözümleri sayesinde çözümlenebilmektedir. Kullanıcılarına; Ethereum blokzincirinin eşsiz güvenliğinden mahrum etmeden, düşük işlem bedelleri ve hızlı işlem süreleri sunan Optimism projesinin arkasında güçlü bir ekip bulunmaktadır. Ethereum Kurucu Ortağı olan Vitalik Buterin tarafından da desteklenen proje, Andreessen Horowitz liderliğinde gerçekleşen finansman turunda 25 milyon USD toplamıştır. The Merge ile mükemmel blokzincire bir adım daha yaklaşan Ethereum blokzinciri, bu geçiş ile henüz ölçeklendirme sorununa çözüm bulmuş değildir. Başka bir deyişle, bir süre daha 2. Katman çözümleri ekosistemin önemli araçları olarak kalmaya devam edecektir.